CZARNOGÓRA- 16 – 24.09.2023r

Czarnogóra jest jednym z państw bałkańskich, położonym na niezwykle malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego. Jej sąsiadami są Serbia, Kosowo, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja i Albania.  Kraj ten słynie z przepięknych plaż, przepysznego jedzenia, urzekających krajobrazów i niesamowicie przesympatycznych ludzi. To właśnie  tu spotkasz ludzi z otwartym serce wielkim uśmiechem w oczekiwaniu na Twoje przybycie. W Czarnogórze pośpiech jest mało znanym terminem, podczas gdy Czarnogórcy są ogólnie znani jako ludzie, którzy kochają życie, żarty i radość. Fale pozytywnej energii, życzliwości, miłej rozmowy i wszelkich wyjaśnień lub pomocy, których potrzebujesz, znajdziesz w każdym mieście, w którym się zatrzymasz.
Najsłynniejszym przysłowiem w tym kraju jest:,, Čovek se rodi umoran i živi da bi se odmarao. ,, Człowiek rodzi się zmęczony i żyje po to, żeby odpoczywać.” 🙂  dlatego będąc w tym kraju poznasz  znaczenie słów: spokój, radość i  luz…
ZAPRASZAMY!

 

 

 

 

 

 

Opis

Wycieczka zagraniczna       
 ,,CZARUJĄCA CZARNOGÓRA”
           16-24.09.2023r

 

Program :
Dzień 1.
5.00- wyjazd z Zelowa( Pl. Dąbrowskiego)
5.20- Bełchatów ( przystanek przy Rogasiu ul. Czapliniecka )
Przejazd przez Słowację, Węgry do Serbii na obiadokolację i nocleg tranzytowy.

Dzień 2.
Po śniadaniu wyjazd w kierunku Czarnogóry. Przejazd malowniczym pasmem gór Zlatiboru oraz najgłębszym w Europie kanionem rzeki Moracza. Przyjazd do hotelu, zakwaterowanie, obiad i nocleg.( 6 nocy) w bliskiej odległości od piaszczystej plaży nazywanej często ,,copacabana,,,której piasek posiada właściwości zdrowotne
Dzień 3.
Śniadanie, czas wolny, plażowanie. Po obiadokolacji  wyjazd do starego miasta –Ulcinj. Spacerując krętymi uliczkami możemy podziwiać liczne pamiątki z czasów weneckich i tureckich. Zobaczymy cytadelę, wieżę Balsića oraz mury obronne z XVIw. Powrót na nocleg.
Dzień 4 .
Po śniadaniu wyjazd na całodzienną wycieczkę statkiem po Boce Kotorskiej. Przepłyniemy do Herceg Novi – krótkie zwiedzanie miasta schodów i kwiatów, następnie przepłyniemy przy wyspie Mamula do Zatoki Żanica, czas na kąpiel i plażowanie. Dla chętnych  ( dodatkowo płatne ok. 4 euro) wpłynięcie mniejszą łódką do Błękitnej Groty- możliwość kąpieli. Dalej na wyspę Gospa od Skripela (Matka Boska Skalna) gdzie zwiedzimy kościółek katolicki oraz mieszczące się w nim muzeum. Jest to magiczne i romantyczne miejsce. Po rejsie czas wolny, następnie zwiedzanie Kotoru, miasta wpisanego na listę światowego dziedzictwa kultury UNESKO. Zatoka Kotorska często porównywana jest do krajobrazu norweskich fiordów. Powrót na obiadokolację i nocleg.
Dzień 5.
Śniadanie, plażowanie i wypoczynek.ok.14.00 wycieczka do Baru-największego portu  Czarnogóry. Stary Bar-perła architektury, mówi się że jest to ,,młodszy brat – włoskiego Bari. Spacerując zobaczymy: bramę miejską z X-XI w, kościoły św. Katarzyny i św. Venerada, łaźnię turecką, ruiny pałacu biskupów, turecki akwedukt, cytadelę. Przejazd do jednego z najstarszych gajów oliwnych na świecie do miejscowości Mirovica. Powrót na obiadokolację i nocleg.
Dzień 6.
Po śniadaniu całodzienna wycieczka do Albanii. Przyjazd przez Szkodrę, albańskie miasto leżące nad jeziorem o tej samej nazwie. Przyjazd do Kruji-średniowiecznej stolicy państwa albańskiego, założonego przez bohatera  narodowego  Gjergja Skanderberga. Zobaczymy warownię, kościoły, zamek Skanderberga (z zewnątrz). Bazar turecki – czas wolny na zakup pamiątek. Istnieje możliwość rozszerzenia wycieczki o Tiranę tylko przy sprzyjających warunkach (m.in. krótka odprawa, brak blokad i korków na drodze). Tirana zwiedzanie największych atrakcji: plac Skanderberga, Meczet Ethem Beja, Wieża zegarowa, piramida ( z zewnątrz). Powrót na obiadokolację i nocleg.
Dzień 7.
Śniadanie czas wolny na odpoczynek. Obiadokolacja, nocleg.
Dzień 8
Śniadanie, wykwaterowanie i przejazd do Budvy nazywanej ,,małym Dubrownikiem,, otoczonej XV w. murami. Spacer po średniowiecznej starówce. Następnie  jedna z największych atrakcji  turystycznych Czarnogóry-wyspa św. Stefana. Dalej przejazd w kierunku Serbii . Przyjazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

Dzień 9
Po śniadaniu wyjazd w dalszą drogę przez Węgry, Słowację do Polski. Przyjazd do Zelowa w  godz. nocnych.

Cena zawiera: 2500zł +200euro
Przy zapisie wymagana
Świadczenia zawarte w cenie:
*przejazd autokarem
*8 noclegów w hotelach ***pokoje 2-3 osobowe z klimatyzacją( 2 noclegi tranzytowe)
*8 śniadań i 8 obiadokolacji ( do obiadokolacji napoje dodatkowo płatne)
*ubezpieczenie NNW i KL, taxa klimatyczna, podatki administracyjne
*opieka pilota/przewodnika na całej trasie
*wycieczki według programu, kolejność zwiedzania może ulec zmianie

Cena nie zawiera:
*świadczeń nie wymienionych w programie
*dla chętnych możliwość zorganizowania raftingu na rzece Tara (cena ok.75 euro) długość trasy ok.18km,czas trwania 3-4 godz. cena zawiera transport  z/do, czarnogórskie śniadanie, spływ, obsługę kiperów, przejazd jeppem, obiad ( grillowana ryba lub jagnięcina spod saca )
UWAGI:
Osoby zapisane na wycieczki po Europie powinny posiadać kartę EKUZ (bezpłatnie – wydawaną przez NFZ ) oraz ważny dowód osobisty  lub paszport
Każdy uczestnik może zabrać 2 bagaże: podręczny do 5 kg oraz do luku bagażowego 15 kg. Prosimy o spakowanie się do walizek o mniejszych wymiarach.