RUMUNIA-BUŁGARIA 23-31 sierpnia 2022r

Opis

Wycieczka zagraniczna

                                RUMUNIA – BUŁGARIA
                                  23-31 sierpnia 2022r          

Program wycieczki:
Dzień 1
Wyjazd z Zelowa o godz. 5.00 przez Słowację, Węgry do Rumu
nii  na obiadokolację i nocleg. Jak czas pozwoli wieczorny spacer po mieście.
Dzień 2
Po śniadaniu przejazd  na zwiedzanie:   Alba Julii-  jednej ze stolic Siedmiogrodu. Spacer po mieście: Twierdza Alba Carolina, Katedra św. Michała, Sobór Koronacyjny i inne zabytki…. Sibiu ( Sybin ) – miasto kultury europejskiej, rynki Mare i Mica z zabytkowymi kamienicami, mury obronne, ratusz, most kłamców, pasaż schodów …Przejazd  do hotelu na obiadokolację i nocleg.
Dzień 3
Po śniadaniu przejazd przez Przełom Czerwonej Wieży- doliną rzeki Aluty- jedynej , której udało się przeciąć Karpaty Południowe.  Po stronie wołowskiej na krótko zatrzymamy się przy prawosławnym klasztorze Cozia z XIV wieku. Przekroczenie granicy rumuńsko- bułgarskiej na Dunaju, przejazd przez słynny Most Przyjaźni do Złotych Pasków . Zakwaterowanie w hotelu. Czas wolny.  Obiadokolację i nocleg.
Dzień 4
Śniadanie. Czas wolny na wypoczynek – korzystanie z kąpieli słonecznych i morskich. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 5
Śniadanie. Wycieczka do Bałcziku i na przylądek Kaljakra. Bałczik – miasteczko na stromym brzegu Morza Czarnego z  letnim pałacem i ogrodem królowej rumuńskiej Marii Koburg z licznymi wodospadami, labiryntem, drugą największą na świecie wystawą kaktusów, jedno z najoryginalniejszych założeń w Bułgarii. Przejazd na Przylądek Kaliakra związany z legendą o 40 dziewicach, które przed Turkami rzuciły się do morza, pozostałości trackiej i tureckiej warowni, imponujące 70 metrowe klify, miejsce do obserwacji fok i delfinów. W drodze powrotnej postój w pracowni tradycyjnej ceramiki bułgarskiej z możliwością zrobienia zakupów misek, talerzy, kubków itp.
Powrót do hotelu.  Czas wolny. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 6.
Śniadanie. Czas wolny nad morzem. Możliwość zorganizowania rejsu z lunchem z portu w Warnie. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 7.
Śniadanie- wykwaterowanie.  Wyjazd do Rumunii. Przyjazd do Braszowa- spacer po mieście: zabytkowe centrum otoczone murami obronnymi skupione jest wokół rynku z Ratuszem. Niemal wszystkie domy starego miasta pokryte są czerwoną  dachówką. Do najcenniejszych zabytków należą : ewangelicki Czarny Kościół, synagoga, ulica Sforii tzw.  Sznurkowa etc. Powrót do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 8.
Śniadanie i wyjazd z hotelu.  Przejazd do Sinai – zwiedzanie – letniej rezydencji królów rumuńskich zamku Peleș, który zachwyca neorenesansowymi wnętrzami, bogatą kolekcją broni, obrazów i orientalnych dekoracji. Wyjazd kolejką gondolową na szczyt Furnica 2022 m n.p.m. w górach Bucegi. Viscri – saska wieś, żywy skansen w której czas się zatrzymał, we wsi znajdują się zabytkowe domy z charakterystycznymi bramami, jeden z nich należy do brytyjskiego księcia Karola. Nad wsią góruje warowny kościół ewangelicki otoczony basztami. Sighișoara – wpisane na listę UNESCO miasto na wzgórzu otoczone średniowiecznymi murami i basztami. Symbolem miasta jest Brama Zegarowa, a w niej muzeum. Tuż obok znajduje się dom, w którym zgodnie z tradycją urodził się słynny Drakula. Uliczkami wykładanymi “kocimi łbami” i zadaszonymi schodami szkolnymi dostaniemy się na wzgórze z kościołem gotyckim z pięknymi  ołtarzami i polichromiami. Niezwykle prezentuje się rozległy cmentarz luterański na wzgórzu. Przejazd do hotelu. Obiadokolacja. Nocleg.
Dzień 9
Śniadanie- wyjazd. Powrót do Polski przez Węgry i Słowację. Przyjazd w późnych godzinach wieczornych.

CENA : 2100 + 180 euro
Świadczenia zawarte w cenie:
* transport autokarem lux,
* opieka pilota- przewodnika,
* 8 noclegów w hotelach ( 4 w Rumunii, 4 w Bułgarii),
* wyżywienie:  8 śniadań, 8 obiadokolacji ( napoje dodatkowo płatne według zamówinia),
* wstępy do atrakcji wymienionych w programie,
*opłaty klimatyczne i rezerwacyjne,
* ubezpieczenie 15 000 EURO NNW, KL w tym choroby przewlekłe,                                                                                              *zestaw słuchawkowy (audiogaidy)

Cena nie zawiera:
* ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej
*wydatków na potrzeby własne

Płatne przy rezerwacji:
Turystyczny Fundusz Gwarancyjny – wg Rozporz. Min. Rozwoju z dn. 22.12.20 r. – 10 PLN/os./pobyt,
Turystyczny Fundusz Pomocowy – wg Rozporz. Min. Rozwoju z dn. 22.12.20 r. – 10 PLN/os./pobyt.
Uwaga: Kwota na TFP jest naliczana do funduszu od każdej nowej rezerwacji. Zgodnie z Ustawą jest ona bezzwrotna. Dotyczy to wszelkich anulacji, rezygnacji, a także sytuacji, gdy zmieniacie Państwo np. termin wyjazdu i skutkuje to założeniem nowej rezerwacji.

KOLEJNOŚĆ ZWIEDZANIA MOŻE ULEC ZMIANIE.
UWAGI:
Osoby zapisane na wycieczki po Europie powinny posiadać kartę EKUZ (bezpłatnie – wydawaną przez NFZ ) oraz ważny dowód osobisty  lub paszport.
Każdy uczestnik może zabrać 2 bagaże: podręczny do 5 kg oraz do luku bagażowego 15 kg. Prosimy o spakowanie się do walizek o mniejszych wymiarach.