TATRY-2022r

Z cyklu ,, POZA UTARTYM SZLAKIEM” .
Zapraszamy w Tary – a tak naprawdę w najpiękniejsze miejsca, które są godne polecenia. Na trasie zwiedzania będzie  towarzyszył nam przewodnik, który opowie ciekawą historię osiedlenia się ludności i przystosowania  człowieka  do warunków w górach. Wskaże miejsca, które często są pomijane przez turystów indywidualnych.
Usłyszymy ciekawą historię o ratownikach GOPR-u. Zatrzymamy się w miejscach gdzie zobaczymy typową kulturę i zabudowę góralską. Na szlaku przejdziemy przez miejsca gdzie w przeszłości były ośrodkiem pasterskim, a po których pozostało  kilka szałasów i szop ( ich kształt  niezwykle harmonizuje z otaczającym krajobrazem).
Zapoznamy się z gwarą góralską a przede wszystkim zobaczymy zobaczymy miejsca, które sprawią, że jeszcze raz będziemy chcieli wrócić w Tatry….
ZAPRASZAMY!

 

Description

 ,, Poza utartym szlakiem”
                                            TATRY
                                 27,28,29 maja 2022
               

PROGRAM:
Dzień 1.
Wyjazd z Zelowa o godz. 6.30.  Spotkanie z przewodnikiem. Zwiedzanie zabytkowej willi Czerwony Dwór, będącej pięknym przykładem stylu zakopiańskiego w architekturze. Willa, kiedyś nazywana zakopiańskim Belwederem, bowiem stąd sprawował urząd prezydenta Rzeczypospolitej Zakopiańskiej – Stefan Żeromski. W środku bogato zdobione wnętrza ze zmienną ekspozycją prezentującą wszystkie możliwe kierunki sztuki regionu Podhala. Ponadto mieści się tam też izba, poświęcona historii harcerstwa polskiego. Przejście szlakiem  reglową doliną Strążyską – słynącą z jednych z najlepiej zachowanych pierwotnych lasów bukowych, utkanych fantastycznymi turniczkami skalnymi, m.in. słynnym Sfinksem, na który lubią się wdrapywać dzieci. Wzdłuż doliny płynie malowniczy potok, tworzący liczne kaskady, a w zamknięciu doliny, tworzący ponad 20 m wysokości wodospad Siklawica. Dolinka położona u stóp samego Giewontu słynie z pięknych widoków w cieniu Śpiącego Rycerza. Na polanie szałas zaadoptowany na bufet – możliwość przekąszenia czegoś. Przejazd do pensjonatu w Białym Dunajcu. Obiadokolacja.
Dzień 2.
Śniadanie ( bufet szwedzki)- pobranie suchego prowiantu. Spotkanie z przewodnikiem i przejazd do najpiękniejszej z dolin- DOLINY KOŚCIELISKA
Jest niezwykle urozmaicona, jeśli chodzi o rzeźbę terenu, a to daje możliwość zaspokojenia każdego turysty bowiem od łagodnych przejść dnem doliny można przejść do przyprawiających o dreszczyk emocji eksploracji jaskiń, których tu w Tatrach Polskich jest najwięcej. Zobaczymy Jaskinię Smoczą Jamę,  tajemniczy Wąwóz Kraków – bardzo urokliwe miejsce, a samo przejście przez jaskinię to okazja do sprawdzenia siebie w skalnym terenie. Wzdłuż całej doliny płynie wspaniały górski potok, który miejscami ginie w odmętach skał. Zobaczymy też wywierzysko Lodowe, czyli źródło wody.Po drodze miniemy bacówkę i kulturowy wypas owiec – zawitamy tam by zasmakować oryginalnych oscypków i dowiedzieć się wielu ciekawostek o pasterstwie. Na końcu doliny okazałe schronisko z bardzo dobrą kuchnią – możliwość zjedzenia ciepłego posiłku. Dla wytrwałych ok. 40 min podejście do Smreczyńskiego Stawu, w lustrze którego przegląda się najwyższy szczyt Tatr Zachodnich – Bystra.
Wycieczka całodniowa, bardzo różnorodna – wywierzysko, wąwóz krasowy, jaskinia, staw, bacówka, schronisko,… Powrót do pensjonatu na obiadokolację.
Dzień 3.
Śniadanie (bufet szwedzki). Przejazd do Krakowa. Spacer ,, Drogą Królewską”  – najważniejszą drogą przebywaną przez władców, posłów, jak również orszaki pogrzebowe, prowadząca na Wawel. Na trasie tej znajdują się najważniejsze zabytki Krakowa, począwszy od Placu Jana Matejki, przez Rynek Główny, Okno Papieskie na Wawelu kończąc. Czas wolny!. Wyjazd w drogę powrotną.

Cena; …..    zł dorośli CENA ZOSTANIE PODANA NA POCZATKU STYCZNIA
…..   zł – dziecko do ( 3- 18 roku życia )

Świadczenia zawarte w cenie; przejazd autokarem lux, opieka pilota, usługa przewodnika górskiego, przewodni miejski, 2 noclegi, 2 śniadania, 2 obiadokolacje, 1 suchy prowiant, bilety wstępu, ubezpieczenie NNW 5000 zł.

PENSJONAT:  Pensjonat posiada pokoje 2,3,4,5 osobowe.