GRUZJA,, Bajeczny Kaukaz” -19-26 czerwca 2024r

Gruzja to kraj, w którym ścierają się wszelkie przeciwieństwa – nowoczesność przeplata się z tradycją, a codzienny pośpiech wielkich miast zderza się ze spokojnym życiem mieszkańców górskich wiosek, którzy w spokoju wypasają swoje owce. Gruzja to kraj naprawdę magiczny. Choć mniejszy od Polski, pełny jest wspaniałych miejsc i zabytków, a jego obyczaje, kultura, ciekawa historia oraz serdeczność mieszkańców przyciągają turystów.
Dlaczego zachęcamy Państwa do uczestnictwa w wycieczce do Gruzji? Ponieważ wierzymy, że piękne widoki, imponujące zabytki, wspaniała atmosfera, a także przepyszna kuchnia już na zawsze zapadną w Państwa pamięci.

Opis

Wycieczka zagraniczna
GRUZJA
               ,, Bajeczny Kaukaz”
             19- 26 czerwca 2024r
– brak miejsc-
TEL;883-341-375 lub 668-009-931

 

 


Program: 

Dzień 1. 
– Kutaisi –
Spotkanie na lotnisku.  Odprawa celno- paszportowa. Wylot do Gruzji. Przylot na lotnisko w Kutaisi. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem – opiekunem po stronie gruzińskiej.  Zwiedzanie malowniczej Jaskini Prometeusza- jednej z największych i najpiękniejszych gdzie zobaczyć można stalaktyty, stalagmity ( trasa liczy 1,5 km)  z pięknym podświetleniem i oprawą muzyczną. Powitalna obiadokolacja, nocleg. 

Dzień 2. 
-Kutaisi- Tbilisi-
Śniadanie, wykwaterowanie. Wyjazd w kierunku stolicy. Dojazd do Tbilisi.  Zwiedzanie starego miasta oraz najważniejszych zabytków stolicy – twierdzy Narikala, na którą wjedziemy kolejką linową, co pozwoli nam na podziwianie panoramy miasta ( z twierdzy można zobaczyć  przepiękny widok na całą stolicę); Abanotubani (dzielnica łaźni siarkowych), krętych uliczek starego Tbilisi, najważniejszych  świątyń miasta: katedry Sioni (XVII w.), oraz najstarszej  cerkwi Tbilisi – Anczischati (VII w.). Wolny czas na lunch( we własnym zakresie). Wieczorem uroczysta kolacja z pokazem tańców gruzińskich. Nocleg w Tbilisi.

Dzień 3.                                                                                                                               
Tbilisi – Mccheta – Ananuri – Kazbegi
Śniadanie, wyjazd z Tbilisi w góry Wielkiego Kaukazu słynną Gruzińską Drogą Wojenną, na północ kraju. Po drodze zwiedzanie miejscowości Mccheta (UNESCO). Miasto to kolebka chrześcijaństwa. Odwiedzimy najważniejsze obiekty sakralne z listy UNESCO – katedrę
Sweticchoweli z XI i monastyr Dżwari z VI wieku. Zatrzymamy się też przy malowniczo położonej twierdzy Ananuri. Dojazd do miejscowości Kazbegi, zakwaterowanie. Wjazd samochodami terenowymi (ok.
3,5 godz w obie strony, poziom – łatwy) do kościoła św. Trójcy Gergeti, który jest wizytówką regionu i całego kraju. Z Gergeti w warunkach dobrej widoczności, zobaczyć można szczyt Kazbek (5054 m), drugi najwyższy szczyt kraju. Po zwiedzaniu powrót do miasteczka, obiadokolacja, nocleg w Kazbegi.             

Dzień 4.
– Kazbegi – Dżuta – Kazbegi-  
Śniadanie, wyjazd samochodami terenowymi w kierunku zabytkowej wioski Dżuta (łączna trasa ok 20 km), po drodze podziwianie niesamowitych widoków. Przystanek we wsi Sno, która znana jest jako miejsce urodzenia gruzińskiego patriarchy Ilii II, oraz ze swoich
źródeł wód mineralnych. Dojazd do wioski Dżuta, trekking w kierunku lodowca Czauchi ( poziom – średniozaawansowany, długość: 4-5 godz. w obie strony, ale dużo zależy od możliwości grupy). Powrót do Kazbegi, kolacja i nocleg.           
                   
Dzień 5.
– Kazbegi – dolina Truso – Tbilisi
Śniadanie, przejazd samochodami terenowymi do miejscowości Kobi, gdzie bierze swój początek dolina Truso – jedno z najładniejszych miejsc w okolicy miejscowości Kazbegi. Dolina ciągnie się aż do granicy osetyjskiej , dotrzeć do samego końca można  pieszo bądź samochodami. W dolinie spotkać można pozostałości po zamieszkałych wioskach, które teraz używane są tylko przez okolicznych pasterzy, szukających schronu w złą pogodę. Na samym końcu szlaku zobaczyć można dwa monastyry: męski i żeński, które praktycznie odcięte są od cywilizacji, a szczególnie zimą, kiedy droga tu robi się nieprzejezdna. Trekking w głąb doliny, powrót tą samą ścieżką do punktu
początkowego. Powrót do Kazbegi, obiadokolacja, nocleg.
*Długość trekkingu zależy od grupy, przejście całej doliny do granicy, oraz powrót zajmuje ok. 5-6 godzin. Trekking można rozpocząć w dowolnym punkcie, samochody terenowe mogą przyjechać po grupę w dowolne miejsce.

Dzień 6
– Tbilisi – Gori – Batumi-                                             
Śniadanie. Wykwaterowanie z hotelu. Wyruszamy w kierunku Gruzji Zachodniej. Po drodze zwiedzanie skalnego miasta Upliscyche w mieście Gori, jest to najstarszy zabytek i najstarsze skalne miasto na terytorium Gruzji, według źródeł historycznych, pierwsze
osady tutaj pojawiły się aż w II tysiącleciu p.n.e.! Miasto powala rozwiniętą, jak na tamte czasy, infrastrukturą oraz różnorodnością jaskiń i pomieszczeń mieszkalnych. Dojazd do Batumi, obiadokolacja, nocleg.

Dzień 7.                                                                                                                   
– Batumi- 
Śniadanie. Poranne  zwiedzanie Batumi. Wolny dzień. Pożegnalna obiadokolacja. Nocleg w Batumi.

Dzień 8.
Śniadanie. Po śniadaniu transfer na lotnisko, wylot do Polski.

CENA:  4 400,00 zł + 200 euro – liczba miejsc w tej cenie ograniczona 
Jesteś zainteresowany wyjazdem – zadzwoń tel; 883-341-375
Przy podpisaniu umowy wymagana zaliczka w wysokości 1500,00 zł oraz dane osobowe + paszport lub dowód osobisty.

Świadczenia zawarte w cenie:
* bilet lotniczy + opłaty lotniskowe:
( bagaż podręczny o wymiarach: 40 x 30 x 20 cm)
(bagaż rejestrowany:  20 kg)
* opieka pilota
* opieka przewodnika polskojęzycznego w Gruzji
* transfery na lotnisko- hotel- lotnisko na terenie Gruzji
* transfer autokarem klimatyzowanym na terenie Gruzji
* wjazd i zjazd jeepami 4×4 na Kazbegi
* transfer samochodami terenowymi w Dolinie Truso, Dolinie Dżuta,
* 7 noclegów w hotelach***w Tbilisi i Batumi, w pensjonatach  w Kutaisi i Kazbegi ( pokoje z łazienkami)
* wyżywienie: 7 śniadań, 7 obiadokolacji -w tym 1 wieczór gruziński z tradycyjnymi potrawami winem, tańcem i śpiewem
* degustacja wina
* bilety wstępu do zwiedzanych obiektów: kolejka linowa w Tbilisi, skalne miasto Upliscyche, Jaskinia Prometeusza
* ubezpieczenie Travel World: koszty leczenia- 30 000 euro, leczenie Covid- 30 000 euro, NNW-3000 euro, bagaż- 300 euro, w tym choroby przewlekłe, ochrona pod wpływem alkoholu.
Świadczenia NIE zawarte w cenie:

* wydatków na potrzeby własne
*dopłata do pokoju jednoosobowego 780,- zł na pobyt
*dodatkowych alkoholi nie ujętych w programie
* transfer Zelów- lotnisko-Zelów 
*dodatkowego ubezpieczenia Travel World
* dodatkowego ubezpieczenia od Kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. 

UWAGA!
Program jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie. O wyjściu w góry decyduje przewodnik. 
Aktualne warunki wjazdowe
Od dnia 15.06.2022 Gruzja nie wymaga testów PCR ani certyfikatów szczepień na COVID-19.
Organizator nie odpowiada za nieprzewidziane działania linii lotniczych tj. zmiany rozkładów lotów ( godz., dat, odwołania lotów, niezależnych od organizatora ) nie są one podstawą reklamacji ani rezygnacji z imprezy turystycznej.
Program jest ramowy kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Najczęściej zadawane pytania: 

Ile pieniędzy należy ze sobą zabrać?
Co roku przebywamy w Gruzji – i zawsze trudno jest nam określić ile zabrać ze sobą pieniędzy.
Ceny są podobne jak w Polsce.  Wskazane jest przeliczyć sobie ile np. w Polsce wydaje się w trakcie wakacji i taką kwotę zabrać.
Jaką walutę z sobą zabrać?
 Należy zabrać dolary lub euro. Obojętnie, którą walutę się weźmie. Na miejscu jest możliwość wymiany w kantorach na gruzińską walutę ,, lari”. ( Prosimy jednak zwrócić uwagę na banknoty – muszą być wydane po 1996 roku, nie mogą być zniszczone, przetarte, popisane)

Jakie  plaże w Batumi? W Batumi są plaże kamieniste (małe okrągłe kamienie) więc tu proponujemy, żeby klienci zawsze zabierali ze sobą obuwie do pływania.
Zabrać walizkę, czy plecak?
Nie ma to większego znaczenia. Zalety walizki: brak ciężaru na plecach, łatwiejszy dostęp do ubrań. Zalety plecaka: większa mobilność. Podczas wyjazdu nie nosimy bagażu ze sobą, tylko jest on przewożony w busie.

Czy zabierać buty górskie?
Trasa w dolinach  jest porównywalna jak w naszych Beskidach. Dla osób niedoświadczonych na górskich szlakach polecamy zabrać lekkie buty górskie lub inne, które “trzymają” kostkę i mają grubszą podeszwę. Mamy świadomość, że zabieranie takich butów obciąża bagaż, jednak przy podejściu zawsze jest bezpieczniej.

O czym jeszcze należy pamiętać podczas pakowania?
-strój kąpielowy i okulary przeciwsłoneczne,
– krem do opalania z filtrem UV,
– okrycie głowy: kapelusz, czapka,
– 2 chusty dla Pań – przed wejściem do większości cerkwi kobiety muszą zakryć kolana i głowę z ramionami, świetnie sprawdzają się 2 chusty: jedna jako spódnica a druga jako okrycie głowy, 1 para długich spodni dla Panów – aby wejść do cerkwi Panowie powinni być w długich spodniach.